روش مطالعه ی ریاضی . سروش موئینی

علم روز کنکور . سروش موئینی

سروش موئینی – مدرس و مولف ریاضی کنکور

روش مطالعه ریاضی:

برای مطالعه ریاضیات 4 گام اصلی وجود دارد:

یادگیری، حل تمرین، آزمون، جمعبندی

به بررسی هر مرحله می پردازیم:

1-  در مرحله اول یعنی یادگیری باید مطالب درسی را یک یا چند بار بخوانید، ببیبنید و بشنوید. از خودتان بپرسید این درس در مورد چیست؟

تعریف‌‌های اولیه، اصطلاحات و مفاهیم آنها را یاد بگیرید و سپس فرمول‌ها و روش‌ها را بیاموزید.

مثلاً درس درباره دنباله‌های حسابی است. تعریف دنباله حسابی چیست؟

اصطلاحاتی مثل قدرنسبت و جمله عمومی چه معنایی دارند؟ فرمول جمله عمومی چیست؟ تیپ مسائل جمله‌های دنباله چگونه‌اند؟

اصلاً بد نیست که در پایان این مرحله، لیستی از فرمول‌ها را در کنار هم داشته باشید و از روی آن چند بار بخوانید و بنویسید.

در این مرحله به شباهت و تفاوت فرمول‌های مختلف دقت کنید و از همین اول، درست یاد بگیرید.

از روی فرمول‌ها بخوانید و بنویسید تا دست و گوش نیز با بیان درست فرمول آشنا شوند و چشم هم چند بار آن را ببیند.

یادگیری را در لقمه‌های کوچک انجام دهید، هیچ چیز بدتر از ساعت‌ها جزوه‌خوانی بدون حل تست نیست.

تک تک مثال‌های ارایه‌شده در درس را دوباره خودتان حل کنید و به جواب برسید.

نگران وقت نباشید… این کار فقط قرار است یکبار برای هر مبحث انجام شود.

نتیجه‌اش هم مشخص‌شدن مثال‌های مهم و سخت و البته اشکالات ادراکی است. فقط باید این اشکال‌ها را زود رفع کنید.

2- در مرحله حل تست، باید منبعی برای تست‌ها داشته باشید. این منبع باید جدید باشد و رویکردهای نظام جدید و بخصوص کنکور 99 را در بر داشته باشد.

برای سال کنکور اساساً استفاده از کتب تست مربوط به پایه‌های دهم و یازدهم درست نیست چون این کتاب‌ها برای دانش آموزان همان پایه و در همان زمان از سال نوشته شده اند و تست ترکیبی با سال‌های قبل و بعد یا مباحث دیگر را ندارند.

مثلاً هیچ‌یک از کتب تست سال دهم، سوال دنباله حسابی و هندسی که با معادله درجه دو ترکیب میشود ندارند؛ چون در فصل یک دهم هنوز روابط ریشه‌های درجه دوم را نخوانده‌اید.

پس تنها منابع قابل استفاده، کتب جامع هستند.

کتابی متناسب با سطح خود، به توصیه معلم و مشاور انتخاب کنید و تمام تست‌های آن را حل کنید. قهرمان بازی درنیاورید و کتاب سخت برندارید، تمام تست‌های کنکور سخت نیستند، در سخت ترین دوره‌های کنکور، حداکثر 6 تا تست دشوار بوده و 80 درصد سوالات همیشه در دسته ساده یا متوسط قرار داشته‌اند.

تمرین برای بلندکردن وزنه خیلی سنگین، با برداشتن وزنه‌های سبک آغاز می‌شود.

اگر از اول سعی کنید وزنه سنگین را بردارید، نمی‌توانید و صدمه می‌بینید. یادتان باشید که وظیفه بررسی تمام تمرین‌ها و مثال‌های کتب درسی نیز برعهده کتاب تست است و بی‌دقتی‌های کوچک در این قسمت، به‌راحتی سبب می‌شود در جلسه کنکور از دیدن تست‌های جدید، شوکه شوید.

روش‌هایی مثل چند در میان زدن و زوج و فرد کردن تست‌ها، ترتیب و روند را از بین می‌برند و باعث می‌شوند از بعضی تیپها اصلاً تست نبینید.

بهانه کم‌بودن زمان برای این قسمت قابل قبول نیست؛ بزرگترین کتب تست جامع حدود 3500 تست دارند و شما حداقل 35 هفته مطالعاتی برای کنکور دارید.

پس باید هفته‌ای 100 تست ریاضی بزنید که کاملاً قابل انجام است. تست‌ها را در دسته‌های 3 تایی، 5تایی، یا ده تایی بزنید و پاسخ‌ها را بررسی کنید.

پاسخ تمام تست‌ها را بخوانید، درست‌ها، نادرست‌ها و نزده‌ها. قرار است از این پاسخها روش ورود به مساله، روش فکر کردن، روش محاسبه و ساده‌سازی، منطق عددگذاری و خیلی چیزهای دیگر را یاد بگیرید.

در واقع قسمت عمده‌ای از آموزش شما، خواندن پاسخ تستها است. در انتخاب کتاب تست، به کیفیت و گویایی پاسخها هم باید دقت کنید.

خواندن پاسخ بعضی کتاب‌ها، حاصلی بجز سردرگمی ندارد. پاسخها باید مشروح، دارای جملات فارسی و ترجیحاً راههای دوم و کوتاه باشند.

در اجرای این مرحله، هر چقدر حل تست به کنکور شبیه‌تر باشید نتیجه بهتری در انتظار شماست.

از چرکنویس محدود، میز کوچک و زمان محدود غافل نشوید. حتی بهتر است از بهمن ماه ببعد، زمانی را برای پرکردن پاسخ‌برگ در نظر بگیرید. ترجیحاً گزینه‌ها را اول با شخص دیگری چک کنید و سپس به بررسی پاسخ‌ها بپردازید. تست‌‌های مهم و نکته‌دار را برای مرور بعدی مشخص کنید.

3-  در مرحله آزمون قرار است دانش شما سنجیده شود. از آزمون دادن نترسید چون تنها راه تشخیص ایرادات مسیر مطالعه و یادگیری شما، آزمون است. اما به چند نکته مهم دقت کنید:

اولاً مطالعه برای آزمون باید هم مسیر آزمون باشد. اگر آزمون مدرسه یا معلم خودتان را دارید، باید متناسب با جزوه آن مطالعه کنید.

اگر آزمون کانون دارید باید تستهای سالهای اخیر کانون را قبل از آزمون بررسی نمایید. برای آزمون گاج، حتماً باید کتاب گاج را دیده باشید. یادتان باشد که کسی برای آزمون تافل یا آیلتس، دیکشنری را نمی‌خواند، بلکه سراغ سوالات دوره‌های قبل می‌روند.

ثانیاً به دلیل محدودیت سرفصل آزمونها، بسیار ممکن است سوالات از کنکور سراسری سخت‌تر باشند.

مبحثی که در کنکور سراسری بین صفر تا یک سوال دارد، در یک آزمون آزمایشی قرار است 10 سوال داشته باشد.

نتیجه واضح است: بسیاری از سوالات بد و سلیقه‌ای و بی‌ربط هستند.

ثالثاً در آزمون هم هدف‌گذاری منطقی و معقول و متناسب سطح خود داشته باشید.

در طول سال کنکور باید پیشرفت کنید، نه اینکه از اول تا آخر صد بزنید! سعی کنید درصدتان در هر آزمون نسبت به قبل بهتر و تعداد غلطها کمتر بشوند. در انتخاب آزمون هم دقت کنید، وقتی گفته می‌شود فلان آزمون معمولاً دشوارتر یا برنامه پیش‌رَوی آن سریع‌تر است یعنی برای انتخاب آن باید بیشتر دقت کرد.

مهمترین فاکتور در اثربخشی آزمون، تطبیق شما و درس معلمانتان با آزمون است. اگر به سرفصل آزمون‌ها نرسید و در جهت آنها تست نزنید، آزمون مفید نیست که هیچ، مضر هم هست.

4- جمع‌بندی بعد از عید و حدوداً دو ماه مانده به کنکور آغاز می‌شود. در دوران جمع‌بندی باید خیلی بیشتر روی تست‌های کنکور دهه اخیر متمرکز شوید؛ زمان‌بندی و استفاده از پاسخ‌برگ و سپس تست‌زنی جامع را تمرین کنید؛ تا حد امکان از راه‌های کوتاهتر استفاده کنید و روش انتخاب تست و تکنیک‌های سرجلسه را یاد بگیرید.

اگر تجربی هستید در دوران جمع‌بندی حتماً باید با کمک دبیرتان، منتخبی از تست‌های رشته ریاضی را هم بزنید.

معمولاً در این مرحله کتب تست جدید استفاده می‌شوند تا شما را مستقیم‌تر به هدف برسانند.

در دوران جمع‌بندی و با دیدن کنکورهای سراسری اخیر، با سلیقه طراح، چیدمان تستها و قسمتهای مهم هر مبحث آشنا می‌شوید و دقیق‌تر و متمرکزتر درس را مرور می‌کنید. این که بدانید از اعمال جبری روی توابع در بیست دوره اخیر کنکور سوالی نیامده است اما تابع وارون هرسال یک و گاهی دو سوال دارد، شما را به طرف قسمت‌های مهم‌تر می‌برد. حتی شاید خوشحال شوید که بدانید از آن همه مساله تابع بودن که در اوایل سال دیدید احتمالاً هیچ تستی نمی‌آید.

یکی دیگر از محصولات دوران جمع‌بندی، تدوین استراتژی کنکور شما است. باید دقیقاً معلوم کنید درس‌ها را به چه ترتیبی در کنکور جواب می‌دهید؟

احتمالاً کدام سوالات را نزده می‌گذارید؟

کدام مباحث را حتماً می‌زنید؟

چقدر وقت در دور اول برای ریاضی در نظر می‌گیرید؟

چندتا چندتا وارد پاسخ‌برگ می‌کنید؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.