روش مطالعه ی شیمی . محمدرضا مصلایی . امید مصلایی

محمد رضا مصلایی

شاید مهم ترین سوالی که بعد از کنکور 99 برای داوطلبان کنکور 1400 مطرح شد، طریقه مطالعه درست و اصولی درس شیمی بود. در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد که مطالعه با کیفیت تر و بهتری روی درس شیمی داشته باشید.

بخش اول: چرا اینقدر روی مسائل تاکید داریم؟!

جدی ترین تفاوت کنکور سال 99 نسبت به کنکور های سالهای قبل، تعداد بیشتر سوالات محاسباتی و همچنین چند بخشی بودن مسائل بوده است. به همین علت چند پیشنهاد برای قوی تر شدن در سوالات محاسباتی شیمی داریم:

1) اگر در یک هفته قرار است 70 مسئله در رابطه با مبحثی مانند استوکیومتری یا اسید و باز حل کنید، این 70 تست را در 7 روز و هر روز 10 تست تقسیم بندی کنید چون حل روزانه مسئله، بازدهی بیشتری نسبت به حل کردن این مسائل در یک پارت یا دو پارت دارد.

2) محاسبات خود را به کمک حل تعداد زیاد مسائل تقویت کنید، چون هیچ راه دیگری برای تقویت محاسبات ندارید!

3) قبل از شروع محاسبات یک مسئله، حتما سعی کنید که مسئله را کامل درک کنید و بعد وارد قسمت محاسبات شوید.

4) سوالات محاسباتی آزمون آزمایشی که شرکت می کنید را حتما بعد از برگزاری آزمون، دوباره حل کنید.

نکته آخر اینکه برای تقویت مسائل، به خودتون زمان بدین و انتظار اثر بخشی سریع رو نداشته باشید. حداقل 2 ماه بعد از شروع روندی که گفتیم، زمان نیاز دارید.

بخش دوم: شیمی مبحثی یا شیمی فصلی؟!

سوالات کنکور 99 نشان داد که طراح، شیمی رو به صورت مبحثی نگاه می کند نه بر اساس فصل های کتاب درسی. به عنوان مثال شیمی آلی در هر سه فصل اول، دوم و سوم شیمی یازدهم و هم چنین فصل سوم و چهارم شیمی دوازدهم دیده می شود اما سوالات شیمی آلی غالبا به شکل ترکیبی و از تمامی این بخش ها مطرح شده است، بنابراین سعی کنید که شیمی رو به صورت مبحثی مطالعه کنید.

بخش سوم: هفته ای چند ساعت باید شیمی بخونیم؟!

به صورت میانگین بچه های تجربی روزی 1 ساعت و 45 تا 2 ساعت، و بچه های رشته ریاضی روزی 1 ساعت باید برای تراز بالای شیمی، مطالعه و تست زنی داشته باشند.

تجربه نشان داده است که پذیرفته شدگان رشته های برتر به صورت میانگین هفته ای 120-150 تست شیمی زده اند.

بخش چهارم: از سوالات کنکور های سال های گذشته غافل نشید!

هنوز هم مهم ترین منبع و معیار شما، سوالات کنکورهای گذشته است. سعی کنید بعد از مطالعه کامل یک مبحث و حل تست های تالیفی متوسط آن قسمت از روی کتاب تست، به سراغ تست های کنکور های سراسری گذشته رفته و چندین دور و در فواصل زمانی مختلف این سوالات رو حل کنید.

بخش پنجم: اهمییت علامت گذاری تست ها

حتما تست هایی که می زنید رو، چه در کتاب تست و چه در آزمون های آزمایشی علامت دار کنید. در درس شیمی از سه علامت استفاده کنید:

تست های درست: تست هایی که در تمامی مراحل حل و درک آن درست عمل کردید و به جواب درست رسیده اید.

تست های بی دقتی: تست هایی که به خاطر بی دقتی در محاسبه عددی یا درک خواسته سوال غلط حل کردید و در صورتی که این بی دقتی را نداشتید، به جواب درست می رسیدید.

تست های غلط: تست هایی که یا راه حل رو اشتباه رفتید، یا اطلاعاتی که برای حل سوال داشتید رو فراموش کرده اید و یا حتی بلد نبودید، به عنوان تست های غلط دسته بندی می شوند.

بخش آخر: چگونه برای یک آزمون آزمایشی آماده شویم؟

برای آمادگی شرکت در یک آزمون آزمایشی بر طبق مراحل زیر عمل کنید:

1) ابتدا متن جزوه و تمرینات جزوه رو به طور کامل و دقیق مطالعه کنید.

2) بعد از جزوه به سراغ کتاب درسی رفته و شکل ها، جدول ها و هم چنین مطالب حفظی رو یک بار هم از روی کتاب درسی دوره کنید.

3) حال به سراغ کتاب تست بروید و تست های کنکور سراسری مربوط به سرفصل آزمون را دوباره حل کنید.

4) بعد از حل تست های کنکور سراسری آن بخش، سوالات ( بی دقتی ) و ( غلط ) مربوط به آن بخش را که علامت دار کردید، دوباره حل کنید.

5) اگر زمان اضافی داشتید، پیشنهاد می کنیم که آزمون مشابه برگزار شده در سال قبل آزمون آزمایشی مربوطه را هم، از خود به صورت آزمونی( یعنی زمان دار) امتحان بگیرید.

امیدواریم که این مطلب برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده و کمکی به مطالعه بهتر درس شیمی کرده باشد.

محمدرضا مصلایی- امید مصلایی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.