تحلیل فارسی آزمون 31 خرداد سنجش . امیر نجات شجاعی

امیرنجات شجاعی علم روز کنکور


(مدرس ادبیات، سرپرست گروه طراحی ادبیات آزمون های گاج – نویسنده ی کتاب های میکرو طلایی ادبیات ، میکرو طلایی علوم و فنون ادبی ، ادبیات موضوعی ، میکرو فارسی جامع ، خط ویژه ادبیات گاج و ….)


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
💯درصد میزان شباهت سوالات این آزمون به سوالات آزمون کنکور سراسری⬅️ ٪60

◤◥◤◥◤◥◤◥◤◥◤◥◤◥◤◥◤
🔴 شماره تست هایی که احتمال طرح آنها در کنکور سراسری زیاد می باشد:1-3-7-11-14-17-19-20-23-24

━══🔸═══🔹════🔸══━
✘تست های ساده ✘😁: 1-4-6-7-8-10-14-19-22

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
✘تست های دشوار✘😡؛ 2-9-11-16-18-25

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

👏تست های چالشی مثبت و دلیل⬅️
8- این سوال از نظر توجه دادن دانش آموز به مباحث فرعی زبان فارسی(انواع «الف و نون») و درک ساختمان صفت های فاعلی خوب بود اما کاش طراح واژه ی دیگری را جایگزین واژه ی «ارزان» می کرد یا حداقل بیت دیگری را به کار می برد. این واژه از نظر ساختاری صفت فاعلی است اما از نظر مقوله ای و معنایی از نمونه واژگانی است که معنای صفت مطلق نیز از آن ها افاده می شود.
9- مطرح کردن مبحث رسم نمودار گروه اسمی در محدوده ی اضافه های گسسته قابل توجه بود.
البته دو موضوع را باید یادآور شوم:
الف- عدم دقت ویراستار در جداکردن «پروا» از «نه» در آخر بیت از زیبایی این سوال کاسته بود.
ب- همچنین طراح می توانست با ترسیم درست نمودارها در گزینه ی 3 به شکلی دقیق تر مهارت خواندن دانش آموز را مورد سنجش قرار دهد.
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
📛تست های چالشی منفی و دلیل⬅️
2- بی شک سوال پاسخ درستی ندارد و طراح به کاربرد ایهامی واژه ی طاق توجه نداشته.
4- پاسخ این سوال آشکار است اما مورد پرسش قرار دادن غلط های رسم الخطی خارج از بودجه ی آزمون است .
طراح محترم! در کنکور 99 نیز شاهد چنین اشتباهی بودیم و بهتر است در طراحی سوالات نهایتا از نمونه های مشابه استفاده شود. (و نه بیشتر) همان طور که می دانی حیطه ی غلط های رسم الخطی بسیار گسترده تر از مواردی است که در کتاب های درسی نظام قدیم با آن آشنا شده ایم (و در محل نزاع) و منطقا استفاده از چنین مواردی نتیجه ای جز آشفتگی ذهن دانش آموزان در بر نخواهد داشت
5- طراح در گزینه ی (1) برای برجسته نشدن غلط املایی واژه ی «سد» از قرار دادن تشدید روی آن خودداری کرده که از نظر مبانی آزمون سازی نادرست است.
از طرفی خطای طراحی موجب تردید دانش آموز در انتخاب میان گزینه ی 3 و 4 شده : در گزینه ی (3) واژه ی «ساحت» در محدوده ی دانشی دانش آموزان نیست از سویی طراح در گزینه ی 4 از بیتی استفاده کرده که با تغییر خوانش می توان غلط املایی آن را نادیده گرفت.
12- احتمالا پاسخ طراح گزینه ی 2 خواهد بود اما به نظر بنده این سوال به دو دلیل فاقد ارزش آزمونی است و پاسخ حتی مشخصی ندارد.:
الف) در گزینه ی 1 مورد پرسش قرار دادن ساختمان فعل خارج از محدوده ی دانشی دانش آموزان است.
ب) در گزینه ی 2 مفعول و مضاف الیه (رخت خود) مفعول نامیده شده. (و عنوان گروه مفعولی برای آن ذکر نشده.)
13- سوال بی پاسخ است و احتمالا طراح گزینه 3 را به عنوان پاسخ در نظر گرفته:
شرح ماوقع: چند سال پیش از طرف مجله ای مقاله ای دانشجویی با عنوان «انواع پارادوکس شعر مرحوم حسین منزوی» برایم ارسال شد که در یکی از بخش های آن خوانش نادرست موجب شده بود نویسنده در بیت «اي ذات معناها! پنهان پيداها! / جان مجسم تو روح مصور من » ترکیب « پنهان پيداها » را ترکیبی پارادوکسیکال در نظر بگیرد . در حالی که منظور از «پنهان پیداها» وجودی نهفته در دل تمام پدیده هاست. آن زمان یادداشتی روی آن نوشتم و برای فرستنده بازفرستادم (و البته از نوبت ویراست بازماند و مقاله با همان اشتباهات چاپ شد.) و هرگز تصورش را هم نمی کردم یک روز همان نمونه با همان خطا از قلم طراح تعاونی سنجش تراوش کند.
پیشنهاد: در انتخاب منابع دقت کنیم!
ایضا: دلیل ایجاد تغییر ناشیانه در گزینه ی (2) را درنیافتم.
16- سوال خطای طراحی دارد. نیاوردن مصراع دیگر مورد «ج» ( زمین دید رودابه و پشت پای/ فرو ماند از خشم مادر به جای) تشخیص آرایه ی «کنایه» را ناممکن ساخته و در مورد «ش» هم تشخیصِ «تشخیص» را با مشکل مواجه می کند.( حاجت به رفتن چمن از کنج خانه نيست/ زينسان که از بهار در و بام تازه شد).

طراح محترم! یادمان نرود مخاطب این سوالات دانش آموزانی اند که آشنایی شان با ادبیات محدود به همین کتاب های درسی معروف و شیوه های آموزشی معروف تر از آن است و نه کسانی که با بافت های زبانی رایج شاعران گذشته آشنا هستند.
18- با توجه به وجود دو مفهوم در همه ی گزینه ها و لزوم بررسی هر 8 بیت سوال از نظر زمانی غیراستاندارد است.
24- در گزینه ی (1) معنی کردن واژه ی «رسن» و همین طور قرار دادن «ه» در انتهای واژه ی «گشاده» ضرورت داشت .
25- سوال کاملا مبهم است و معلوم نیست منظور طراح «بیان» از منظر کدام تقسیم بندی است.(جد و طنز؟ بیان با توجه به نوع ادبی؟ بیان علمی و ادبی؟ )
بی شک طراحان باید در انتخاب صورت سوالات دقت بیشترکنند و فراموش نکنند که هدف از آزمون های آزمایشی «سنجیدن آموخته های دانش آموزان» است نه «سنجیدن توانایی دانش آموز در ردیابی آنچه ممکن است لحظه ای به ذهن طراح خطور کرده باشد»

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

🗣 سخن آخر تحلیلگر درباره این آزمون✍️:
با نهایت احترام به طراحان محترم …….
با توجه به زمان برگزاری و هدف گذاری در آزمون های جامع نمی توانم این آزمون را محک مناسبی برای سنجیدن دانش آموزان بدانم . این آزمون فاقد استانداردهای یک آزمون های جامع بود و شاید تنها بتوان آن را در مقایسه با آزمون های قبلی همین تعاونی اندکی کم اشتباه تر دانست.
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
💯توصیه استاد برای روزهای باقی مانده تا کنکور سراسری👇
دوست کوچک من!
قدر این روز های باقی مانده را بدان و دنبال ماجراجویی نباش! ذهنت را با موضوعات جدید پریشان نکن واقعیت این است که بیشتر کارهایی که می توانستی را انجام داده ای نه غصه ی رفته ها را بخور و نه غم نیامده ها را……
دوست دارم حرف هایی را که سال گذشته همین جا گفتم برای تو هم تکرار کنم . هنوز هم به همان حرف ها معتقدم:
نگران نباش دوست کوچک من! هزار بار دیگر هم می گویم نگران نباش! هیچ غولی پشت این دیوار نیست. اگر تلاشت را کرده ای اگر به خودت ، ذهنت و قلمت ایمان داری فقط و فقط و فقط دانسته هایت را مرور کن و ذهنت را درگیر «سوالات جدید بی پاسخ» یا «آزمون های غیر استاندارد» نکن ….الان وقت یادگیری نیست فقط باید هوای ذهن ات را داشته باشی و داشته هایت را مرتب کنی…
در معنی واژه فهرست واژه های انتهای کتاب را مرور کن!
در املا نگاهی دوباره به واژگان هم آوا بینداز!
در تاریخ ادبیات فهرست آثار و ویژگی هایشان را -که یا خودت تنظیم کرده ای یا دیگران در اختیارت گذاشته اند – مرور کن!
در مباحث مهارتی (زبان فارسی ، آرایه ، قرابت معنایی و املا ) روزی چند تست را حل کن (البته تست هایی که پاسخ و تشریح داشته باشد.)
و سر آخر اگر توانستی نگاهی دوباره بینداز به 7 آزمون عمومی سال گذشته…. به نکات شان و شیوه ی طراحی شان….
و آخرین حرف این که
میدانم با این که همه ی تلاشت را کرده ای باز هم نگرانی گاهی به هم می ریزی …. می خواهی زودتر تمام شود …..«نکند که» ها در ذهنت رژه می روند و فقط منتظری … انگار این «یک سال» اصلا در تقویم زندگی ات نبوده ……….همه ی حرف هایت قبول اما یادت باشد فارغ از هر نتیجه ای که برایت رقم بخورد تنها چیزی که ارزشمند است «تو»یی …. «تو»یی که آمده ای تا جهان را به شکل دیگری تجربه کنی و آسمان را گسترده تر ببینی ….و البته چنین هم خواهد شد ….. باور کن ایراد از تو نیست از من و مایی است که ابزار سنجیدن واقعی ات را نداریم …
پس به خودت ایمان داشته باش و وسواس نگیر دوست کوچک من! وسواس نگیر!

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

برای نظر دادن در این درس و مشاهده نظرات سایر اساتید و دانش آموزان و هچنین شرکت در نظرسنجی به آدرس زیر در سایت علم روز کنکور مراجعه فرمایید👇👇👇👇

ورود به صفحه ی نظرسنجی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.