تحلیل ادبیات فارسی آزمون 5 آذر قلم چی – افشین محی الدین

محی الدین


درباره ی استاد افشین محی الدین: دبیر مدارس فرزانگان ۱، حلی ۴، حلی ۲، احسان، روزبه و…(برای مشاهده رزومه کامل استاد محی الدین، کلیک کنید.)


کنکور۱۴۰۱ 🔆 ﷽ 🔆

🟩 تحلیل آزمون های آزمایشی با اساتید مطرح کشور
🟪#قلمچی_تحلیل

🟨#۵آذر۱۴۰۰

┄┅┄🎓┅┄🎓┅✶🎀✶┅🎓┄┅🎓┄┅┄
‌‌💹رشته:#ریاضی #تجربی #انسانی

📚درس:#ادبیات‌ـفارسی

🗣تحلیلگر:#افشین‌ـمحی‌الدین
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
💯درصد میزان شباهت سوالات این آزمون به سوالات آزمون کنکور سراسری⬅️
۴۰٪
🔴 شماره تست هایی که احتمال طرح آنها در کنکور سراسری زیاد می باشد:⬇️
سوال‌های ۱، ۴، ۵، ۷، ۹، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰
سوالات بالا ممکن است تک‌ به تک در کنکور سراسری بیایند ولی این تعداد از سوالات شمارشی و چند موردی بعید است در کنار هم در کنکور سراسری بیایند.
━══🔸═══🔹════🔸══━
✘تست های ساده ✘😁:
سوال‌های ۱، ۲، ۱۲ و ۱۳

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
✘تست های دشوار✘😡؛
سوالات ۳، ۴، ۵، ۶ ، ۸، ۱۰، ۱۱، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
👏تست های چالشی مثبت و دلیل⬇️
سوال ۳: مجاز نداشتن بیت (ج)، تضاد بیت (ه) و استعارة بیت (د) از دام آموزشی مناسب برخوردار بودند. اما حیف که این تست خوب با به‌کارگیری شکل نادرست از نظر تیپ سوال، خراب شده‌است. وقتی تستی به اندازة کافی نکته‌دار و وقت‌گیر است (تست آرایه در مقابل در هر صورت زمان‌بر است) نباید آن را به صورت شمارشی تالیف کنیم. این کار تست را از حالت استاندارد خارج کرده‌است.
سوال ۵: نقش «مسند» و توجه به تفاوت فعل‌های اسنادی و غیر اسنادی از مطالب بسیار مهم دستور است. تفاوت فعل «شد» در گزینه‌‌ها به خوبی دانش‌آموزان را در این مبحث می‌سنجد.
سوال ۷: سوال نکته‌دار است و به‌خوبی تنها مطلب مهم دستوری سرفصل دوازدهم را پوشش داده‌است. درست خواندن مصراع اول گزینة (۱) و توجه به نقش ضمیر پیوسته در مصراع دوم آن. نکتة بسیار مهم «رای» حرف اضافه در مصراع اول بیت دوم به همراه فعل ناگذر «نیست». دقت کردن در پیدا کردن نقش مفعول در جملة پرسشی در گزینة‌ (۳) و حرف اضافه‌های «بهر» و «که» در گزینة (۴) تست را پرنکته و سخت ساخته است.
سوال ۱۵: توجه به آرایة مهم «ایهام» و «ایهام تناسب» و طرح کردن سوالی سالم و نکته‌دار، نشان‌دهندة‌ مهارت طراح محترم در طرح سوال است.
سوال ۱۶: طراح با ترکیب دو نکتة دستوری انواع «را» و انواع «چون» سوال مناسبی طرح کرده‌است که علی رغم نکته‌دار بودن از سختی مناسب برخوردار است و از حالت استاندارد خارج نشده‌است.
سوال ۱۹: استفاده از دام‌های مناسب طرح سوال قرابت مفهومی سوال را به سوالی دشوار و نکته‌دار و البته دل‌نشین برای دانش‌آموزان خوب تبدیل کرده‌است. برخی از دام‌های آموزشی سوال:آوردن مفهوم مشابه (مفهوم گزینة ۱ و مفهوم مصراع اول بیت سوال)، استفاده از ترکیب‌های بیت سوال در معنی متفاوت (خوردن از پهلوی خویش در گزینة (۲) و بیت سوال) ، استفاده از بیتی که به صورت نماد و تمثیل مفهوم را بیان می‌کند (بیت جواب یعنی گزینة ۳). درست است که این آزمون از سوالات دشوار و چالشی مثبتی بهره برده‌است ولی مهم‌ترین ضعف آزمون هم، همین حجم بالای سوالات سخت و نکته‌دار است. ترکیب سوالاتی که اکثر آن‌ها به تنهایی خوب و یا عالی هستند، آزمونی بسیار بد ساخته‌است که نه تنها روحیة دانش‌آموز خوب را نابود می‌کند و نتیجة درس ادبیات آن‌ها نامطلوب می‌شود، عملکردشان در کل آزمون هم تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد. این رقابت طراحان محترم در طرح سوالاتی چالشی و نکته‌دار وضعیت نامناسبی در درس ادبیات ایجاد کرده‌است و باعث دلسردی و بی‌انگیزه‌شدن تعداد زیادی از دانش‌آموزان خوب شده‌است. امیدوارم طراحان محترم فقط به طرح سوال نکته‌دار و چالشی فکر نکنند و به کلیت آزمون هم توجه داشته‌باشند. شاید باید انگشت اتهام را به سمت گزینشگر آزمون هدف قرار بدهیم، ولی وقتی گزینشگر با سوالاتی مواجه می‌شود که همگی نکته‌دار و زمان‌بر هستند و انتخاب دیگری ندارد، چاره‌ای جز تالیف و ترکیب ‌چنین آزمونی ندارد. آزمونی که پنجاه درصد سوالات آن به صورت الفبایی و شمارشی زمان‌بر و سخت بود (نه الفبایی که سبب ساده‌تر شدن سوال و حذف گزینه شود)؛ یعنی ۱۰ سوال از ۲۰ سوال!! در حدی که زمان داشتم نگاهی به کنکورهای ۹۹ و ۱۴۰۰ انداختم و با یک نگاه اجمالی به نظرم آمد در کنکور ۹۹ میانگین ۵ سوال از ۲۵ سوال شمارشی یا الفبایی وقت‌گیر بود و در ۱۴۰۰ به طور میانگین ۶ سوال یعنی ۲۰ درصد. به نظرم اگر این چرخة معیوب شکسته نشود وضعیت درس ادبیات که به اندازة کافی مبهم است، مبهم‌تر هم خواهد شد.
در آزمونی که دانش‌آموزان قوی، به ‌خاطر وقت‌گیر بودن (و نه لزوماً سخت بودن) سوالات، نمی‌رسند به سوالاتی که بلدند پاسخ دهند، آن که ضرر می‌کند دانش‌آموز قوی است و این آزمون نمی‌تواند دانش‌آموزان خوب، بسیار خوب و خیلی قوی را از هم جدا کند.
«این حدیث از سر دردیست که من می‌گویم» بر من ببخشایید که خارج از موضوع شدم و درد دل تعدادی از دبیران و دانش‌آموزان را بیان کردم.
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
📛تست های چالشی منفی و دلیل⬇️
سوال ۶: سوال ترکیبی همیشه در کنکور وجود داشته‌است، در سال‌های اخیر جایگاه ثابت پیدا کرد و در این دو سال آخر تبدیل شد به سوالی بسیار وقت‌گیر که اکثر دانش‌آموزان از آن پرهیز می‌کنند. بعضی طراحان با قراردادن نکته‌ای نسبتا روشن‌تر در گزینة پاسخ که با نگاه تیزبین دانش‌آموز خوب قابل مشاهده باشد، از سختی سوال می‌کاهند و سعی می‌کنند کمی تست را آسان‌تر بسازند. طراح محترم در هر گزینه به‌جای پرسش یک مورد، دو مورد را مورد سوال قرار داده‌است؛ مثلا هم از غلط املایی پرسیده‌است هم ضمیر پیوسته را در نقش متمم خواسته‌است و … این که در یک سوال ۷ یا ۸ مورد دستوری یا معنی واژه و املا در دو بیت پرسیده‌شود اصلا مناسب نیست.
سوال ۱۰: سوالات آزمون کانون، به عنوان یک آزمون بسیار پرمخاطب، قدیمی و اثرگذار، نه تنها دانش‌آموزان را می‌سنجد و محک می‌زند بلکه به آنان راه نشان می‌دهد و برای آزمون کنکور مسیری پیش روی آنان قرار می‌دهد و باید مسئولیت مهمی بر دوش خود احساس کند. در درس ادبیات، درست‌خواندن بیت، فهمیدن معنی درست بیت، شناسایی معنی درست واژه‌ها، ترکیب‌ها، کنایه‌ها و …، شناختن و تحلیل درست نقش واژگان و سایر نکات دستوری، تشخیص آرایه‌های شاخص بیت و …. در همة سوالات، حتی سوال املا و گاهی لغت لازم است و توجه به همة این موراد در تمامی سوالات، به اندازة کافی چالش‌ و دام در برابر دانش‌آموز قرار می‌دهد که دیگر نیازی به طرح معما و چیستان در صورت سوال نباشد. نوع‌آوری‌ منفی و بی‌جهت در شکل سوال، در کنار خطای علمی، این سوال را از اعتبار ساقط کرده‌است.
سوال ۱۸: در بیت الف مفهوم جان‌بازی در راه وطن دیده نمی‌شود و در ابیات مختلف جواب‌های درست دیگر با مفاهیم دیگر هم می‌توان پیدا کرد. در این نوع سوالات باید تفاوت ابیات نادرست با ابیات درست مشهود باشد.
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌‎‌‌
🗣 سخن آخر تحلیلگر درباره این آزمون✍️:
تمام آن‌چه باید می‌گفتم در مورد سوالاتی چالشی مثبت و منفی گفتم.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
💯توصیه استاد برای آزمون بعدی( ۱۹ آذر قلمچی) :👇
سوالات را با دقت تحلیل کنید، علت نادرستی جوابتان را در هر سوال به درستی مشخص کنید و از هر اشتباه درس بگیرید.

ورود به صفحه نظرسنجی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.